EFC_3P е предназначен за управление на двупътни, компенсирани по налягане регулатори на дебит тип ECFR-2W, както и на съпътстващите ги хидравлични елементи в състава на хидравлична станция за товарни и автомобилни асансьори и други хидравлични повдигателни платформи. За разлика от едно- и двускоростните системи за задвижване, използването на пропорционални регулатори на дебит позволява скоростта на платформата да се променя плавно, като при това скоростта остава постоянна независимо от товара. Това подобрява комфорта и точността на позициониране. Тъй като се намалят ударните натоварвания на платформата, се увеличава надеждността на закрепването и конструкцията като цяло. EFC_3P се използва като интерфейсен модул между контролера на асансьора ( който може да е предназначен за електрически задвижвания) и хидроагрегат за хидравличен подемник ( например на HSE2SP ). EFC_3P е изключително лесен за свързване и използване. Монтира се на DIN шината в ел таблото на асансьора, захранва се от оперативното напрежение 24 или 12 VDC и изисква само три сигнала от контролера – „надолу“, „нагоре“ и „ ниска скорост“. Доставя се с готови кабели с дължина 3 м. Необходимо е да се свърже към междинното реле за включване на контактора на помпата и към два хидравлични клапана – за движение надолу (DOWN) и за разтоварване на помпата (BYPASS) .
Технически характеристики
Захранващо напрежение,VDC от 10 до 35
Масимален консумиран ток,A 1,2
Брой цифрови входове , акт.“0“ 4
Ток на цифровите входове, mA 20
Брой цифрови изходи тип ОК 3
Макс ток на цифровите изходи, А 2,5
Габаритни размери, mm 70x90x70
Монтаж DIN шина
Тегло, g 150
EFC_3P е с двустранен клеморед, от едната страна са входовете, а от другата са изходите и захранването:
Входове :
GND - „маса“
U=5VDC - стабилизирано напрежение за потенциометър (при асансьорите не се използва)
0-5VDC - аналогов вход за управление с напрежение 0 – 5 V
4-20mA - аналогов вход за управление с ток
GoUp - сигнал за управление нагоре, акт.“0“
GoDown - сигнал за управление надолу, акт. „0“
AuxInp2 - доп. цифров вход за управление, акт. „0“
LowSpeed - сигнал за превключване на скоростта, акт. „0“
Изходи и захранване
GND - Минус на захранването - “маса“
10-35 VDC - захранващо напрежение
BYPASS - изход за управление тип ОК – „Разтоварване“
DOWN - изход за управление тип ОК – „Надолу“
PUMP - изход за управление тип ОК – „Помпа“
Gnd - ”маса“ към регулатора на дебит
Vout - импулсен сигнал за управление на ECFR-2W
U=6.63V - захранване на регулатора ECFR-2W
Панелът за настройка, от който се задават основните параметри на EFC-3P, се състои от четири програмни превключватели (ПП) с по 16 позиции - от 0 до F :
Vmin – Задава минималната скорост на вдигане/спускане. Vmin е стойността от която стартира рампата за ускоряване и края на рампата за забавяне. Отделно в контролера е програмирана постоянна стойност за нулев дебит на регулатора при изключване на изхода.
Рампа за ускорение – Задава времето за нарастване на скоростта от Vmin до Vmax. По-голяма стойност – по-бавно ускоряване.
Рампа за забавяне - Задава времето за намаляне на скоростта от Vmax до Vmin. По-голяма стойност, по-бавно спиране.
Vmax - Задава максимална скорост на вдигане/спускане. Vmax се настройва до максималната скорост, която може да осигури дебита на помпата.
Управление на хидравличен асансьор ( Приложение 2 - кликнете за по-добро качество) . Асансьорната уредба като цяло се управлява от собствен контролер , който приема сигналите от датчиците, бутониерите и дистанционните (RemoteControl) , управлява вратите и индикациите, а също така, чрез три изхода – NO контакти или „отворен колектор“ с активно ниско ниво (маса) - управлява EFC_3P. От своя страна EFC_3P управлява регулатора на дебит ECFR-2W, вентила HV1 за движение надолу, HV2 който разтоварва помпата и мотора на помпата чрез К1 и КТ1, т.е цялата хидравлична станция. Изходите на асансьорния контролер са : A – надолу, B – нагоре и C – превключване на скоростта . Алгоритъмът на интерфейса е следния: Основния контролер на асансьора (PLC) включва своя изход А (надолу) и го оставя включен. Платформата плавно ускорява надолу до Vmax. Когато наближи етажа, PLC включва изход С ( скорост) – платформата забавя до Vmin и поддържа тази скорост докато PLC изключи А и платформата спира. Когато трябва да се вдига - PLC включва изход В (нагоре) и го оставя включен – извършва се процедура по включване на помпата – чрез междинното реле К1 се включва контактора КТ1 и чрез него мотора на помпата. Помпата е разтоварена и моторът се развърта без да товари ел мрежата. След около 1 сек. HV2 се включва и по този начин се подава налягане в системата. През това време на регулатора ECFR-2W е подаден сигнал за Vmin, така че веднага след подаване на налягане в системата, платформата потегля нагоре с минимална скорост. Веднага след потегляне скоростта започва да се увеличава по рампата за ускоряване _/ и платформата плавно тръгва нагоре, ускорявайки от Vmin до Vmax. Когато наближи етажа, PLC получава сигнал от съответната рид-ампула и включва изхода С - скоростта плавно намаля от Vmax до Vmin по рампата за спиране \_ . Когато се подаде сигнал от рид-ампулата за позиция на етажа, PLC изключва изхода В и платформата позиционира на етажа. Ако се включат едновременно изходи А и С – платформата се движи с Vmin надолу до изключване на изход А. Ако се включат едновременно изходи В и С – платформата се движи с Vmin нагоре до отпадане на изход В. Това може да се използва при настройка на асансьорната уредба (ревизия). При първоначално пускане и настройка на асансьора може да се използва модул ECF_BLT05, който се включва на входните клеми на EFC_3P и осъществява връзка със смартфон. С приложението EFC_TEST може да се управлява платформата нагоре/надолу с висока/ниска скорост. Приложението следи за нелогични действия или прекъсната връзка и ако има такива, прекратява теста и спира платформата.